Čtení je jedna z činností, kterou dělám neustále. Baví mě to, rozvíjí to moje myšlení, zvětšuje to můj rozhled. Rok 2021 byl pro mě zajímavý také tím, že jsem se po dlouhých skoro dvaceti letech vrátil k psaní knihy. Křesťanství v pěti slovech jsem napsal na měsíčním pobytu v květnu na Madeiře, kde jsem byl jako digitální nomád. Kniha vyšla v Návratu domů na začátku listopadu. Reakce na ni jsou zatím příznivé, a co mi dělá největší radost je to, že hodně lidí koupilo knihu jako dárek svým víru hledajícím přátelům, nebo zkrátka těm, které zajímá ucelený, a přitom jednoduše srozumitelný pohled na obsah křesťanské víry. Kromě toho mi ještě vyšla esej ve sborníku Partnering with God, který mají „na svědomí“ spolupracovníci amerického Centra pro otevřenou a vztahovou teologii.
Důvodem, proč to píšu tady je ten, že jsem si sám všiml, jak ohromný rozdíl byl v kvalitě pár knih, které jsem před dvaceti lety napsal, a touto novou knihou. Samozřejmě, něco mám odžito, a odkázáno (a to se projeví v textu a jeho příbězích), neméně menší roli má ovšem moje četba. Za těch 20 let jsem přečetl zhruba 1500 knih, a většině těchto autorů jsem vděčný nejen za jejich myšlenky, ale také za způsob, jak formovali moje myšlení. Neumím si představit, že bych dokázal napsat kvalitní text jako v té nové knize bez této četby. Letos jsem přidal 75 knih*, a z nich jsem vybral jako úplně nejlepší tuto desítku:
1. Brian Zahnd: When Everything’s on Fire (IVP, 191 stran).
Briana jsem „objevil“ před několika lety díky knize Sinners in the Hands of a Loving God, která se vymezila proti proslulému kázání Jonathana Edwardse, a podala neotřelý výklad knihy Zjevení. Byla to pro mě kniha roku 2017. Od té doby Zahnda čtu, sleduji, a studuji. Jeho poslední knihu When Everything’s on Fire považuji za jeho nejlepší knihu. Píše se srdcem pastora, vhledem proroka, a zápalem kazatele, a kniha samotná je poetickým dílem o kráse živé víry v Ježíše ve světě, kde se vše může obrátit v popel (inspirováno nedávným požárem v pařížské katedrále Notre Dame). Brian se zde vypořádává s celou myšlenkou dekonstrukce víry, tak oblíbené v dnešní době. Pěkná alternativa k dekonstrukci je jeho popis přestavby a rekonstrukce jednotlivých místností ve svém (teologickém) domě. Nádherné příběhy, důraz na Dostojevského, Nietzscheho, Kierkegaarda. A na to, jak spojit intelektuální rovinu víry s mystickým přístupem Ducha. Svěží kniha, a druhý vítěz roku od Briana Zahnda.
2. Peter Frankopan: Hedvábné stezky (Vyšehrad, 590 stran).
Tato kniha mě v knihkupectví zaujala svou nádhernou obálkou (ano, obaly skutečně prodávají). Protože miluji historii, a navíc kniha mimo jiné popisuje i historii křesťanství, ale z jiného úhlu, začal jsem ji hned číst a byl jsem nadšený. Frankopanova pointa je, že dějiny v naších zeměpisných kruzích se vyučují evropocentricky. Většina světa se ale nenachází v Evropě, a tak se dal na popis historie světa z asijské perspektivy. Takže, když jsme u toho křesťanství – věnuje se více křesťanské víře v Persii a Indii než v Římské říši, a popisuje, jak problematické pro perské křesťany bylo přivlastnění si křesťanství Římem za Konstantina a později. Kniha to ale není jen o víře, Frankopan popisuje další události až do dnešních dní z pohledu Asie, a musím říct, že to bylo velice osvěžující, a pro typického Evropana oči otevírající. Kniha je psaná velice čtivým jazykem, se spoustou výborných perliček, a na rozdíl od mnoha historických děl se nezabývá každým detailem, ale spíše celkovým pohledem.
3. Alan Kreider: The Patient Ferment of the Early Church (Baker, 336 stran).
Když jsme u historie, v roce 2021 jsem kázal sérii kázání, kterou jsme v Elementu zvolili jako naši sérii roku: Tichá revoluce: Svět potkává první křesťany. Pointa celé série byla o tom, že křesťanství si nezískalo svět silou ani propracovanou strategií, ale prostě trpělivostí. Stalo se přesně podle Ježíšových slov kvasem, který prokvasil celý svět a navždy jej změnil. Hlavním zdrojem této série byla kniha Alana Kreidera. Historie rané církve patří mezi má oblíbená témata, takže o tom čtu hodně, ale tato kniha se vymykala. Kreider shromáždil s ohromnou důsledností řadu dokumentů raných křesťanů s důrazem na trpělivost, a na to, jak se tato ctnost projevila v jejich životech, praxi církve, a schopností proměnit svět. Kniha není tak čtivá jako ta od Frankopana, ale o to důslednější a plná zdrojů je. Pomohla mi najít historický základ pro odmítnutí různých moderních hnutí typu Hnutí 7 vrchů, které usiluji o strategickou proměnu společnosti získáním pozice na vlivových místech. Jako skvělý doplněk k tématu považuji také Destroyer of gods od Larryho Hurtada.
4. Andrew Ray Williams: Boundless Love (Wipf & Stock, 128 stran).
Clarka Pinnocka si vážím a čtu od chvíle, kdy jsem si kdysi během studií v Sydney pořídil v knihkupectví Koorong knihu Most Moved Mover. Považuji jej za jednoho z nejlepších, a přitom nejméně doceněných teologů dvacátého století. Pinnock totiž nezůstával pevně zabetonovaný v pozicích, které si v mládí osvojil. Místo toho byl neustále na cestě, neustále objevoval, a neustále se pohyboval. Neváhal změnit některé své teologické pohledy, když to bylo na cestě poznávání potřeba. Pro některé se stal kontroverzním raným zastáncem otevřeného teismu (směru v teologii, který chápe a vysvětluje Boží vševědoucnost jinak, než že Bůh zná každý bod budoucnosti, protože „stojí nad časem“ – což je samo o sobě nebiblická myšlenka ovlivněná řeckými filozofy více než židovskými proroky). Pinnock ale toho napsal mnohem více, včetně zásadní knihy o Duchu svatém Flame of Love. Přesto zůstává mnohým skrytý. Možná proto se píšou knihy o Pinnockovi. Williamsova kniha byla již druhá, kterou jsem v poslední době četl, a zatímco Callenova kniha Journey Toward Renewal se zabývala Pinnockovým životem, Williams podává ucelený přehled jeho základních témat díla, od Boha, Ducha až po církev. Takto svěže, a přitom uceleně bych si přál, aby někdo zpracoval všechny významné teology současnosti a minulosti. Dobrý souhrn otevřeného teismu podává také Thomas Jay Oord ve své nejnovější knize Open and Relational Theology.
5. Emmanuelle Pouydebat: Atlas poetické zoologie (65.pole, 150 stran).
Krásná kniha. Loni se na seznam Top 10 knih dostal Atlas vzdálených ostrovů, který mě tak strašně bavil, že jsem si z nakladatelství 65.pole koupil všechny ostatní nabízené atlasy. Mezi nimi byl tento další skvost, tentokrát zabývající se různými živočichy s poetickým vzhledem, původem či názvem. Krásně ilustrováno, pěkně popsáno, výborná kniha jako dárek, nebo prostě jen tak pro potěchu očí a mysli. Nemohu se dočkat na nějaký další atlas!
6. Reed Hastings a Erin Meyerová: Pravidlo žádných pravidel (Melvil, 312 stran).
Nejlepší kniha o byznysu či vůdcovství, kterou jsem letos četl. Příběh Netflixu vyprávěný ve výborné spolupráci zakladatele organizace a expertky na vůdcovství v různých kulturách (před pár lety jsme měli Erin jako řečnici na Global Leadership Summitu a byla to pecka přednáška). Přesto je tato kniha něčím mnohem větším než samotný příběh o úspěchu nějaké firmy. Kniha spíše působí jako učebnice neotřelého myšlení, kreativity, týmové práce a leadershipu.
7. Pavel Hošek: Ve víru Velkého tance (CDK, 200 stran).
Pavel je profesor religionistiky, teolog, odborník na C. S. Lewise, autor řady publikací. To je všechno moc fajn, ostatně některé jeho rané publikace o Lewisovi jsou opravdu odborné. Pavel je ale také přítel. Proto jsem byl nadšený, že před nějakou dobou začal novou sérii portrétů autorů, kteří ho ovlivnili, jako byl Tolkien, Foglar, Seton, a nyní také Lewis. Tato série je psaná mnohem lehčím pérem, mnohem osobněji. Pavel odložil odborný úhel pohledu ve prospěch osobního pohledu, odvázal se, a popsal něco mnohem více ze srdce než z mysli. To neznamená, že se jedná jen o nějakou reflexi, kniha má pořád silný odborný náboj, ale je mnohem víc. Je to poetická historie, je to psáno s láskou, píše jako přítel. Pavel neváhá popsat i velmi intimní zážitky, a to vše v krásném srovnání s dalšími autory píšícími na podobné téma Velkého tance.
8. Winn Collier: A Burning in my Bones (Waterbrook, 360 stran).
Během měsíčního pobytu na Madeiře jsem četl životopis Eugena Petersona, překladatele The Message Bible, a pastora pastorů. Již během studií v Austrálii mi ho doporučovali mí spolužáci, ale naneštěstí jsem se k němu propracoval až o léta později. Eugene byl skvělým autorem, který psal tak poeticky, že to rozechvívá duši, nejen mysl. Byl pastorem, odborníkem na jazyky, a velmi pokorným člověkem. Jeho životopis od Winna Colliera, se kterým Eugene spolupracoval před svou smrtí, je čtivý, poučný, zábavný, vysvětluje některé kontroverze z posledních let Petersonova života, a celkově je výbornou sondou do života výjimečného člověka. Kéž by Petersona znalo více českých pastorů a vedoucích, myslím si, že by to spiritualitu a zdraví české církve posunulo k mnohem větší zralosti. Kromě toho jsem letos přímo od Eugena Petersona četl knihu This Hallelujah Banquet.
9. Erwin Raphael McManus: The Genius of Jesus (Convergent, 195 stran).
Erwin se svým nezaměnitelným stylem komunikace zkoumá otázku geniality, vysvětluje, proč většina geniálních dětí své schopnosti standardizují v době dospívání, a především probírá otázku geniality Ježíše, například v jeho používání empatie nebo moci. Velice zajímavý pohled na kreativní genialitu v životě Ježíše, který ukazuje, že je toho mnoho, co se můžeme od něj naučit bez lehkého setřepání, že se jedná o Božího Syna.
10. Timothy Keller: Naděje navzdory (Biblion, 296 stran).
Keller v úvodu své nové knihy o zmrtvýchvstání píše, že není akademik, ale kazatel. Kéž by ale více akademiků dokázalo psát stejně poutavě, zajímavě a strhujícím způsobem jako on, a kéž by více kazatelů dokázalo kázat stejně hluboce, s kvalitními zdroji a intelektuální poctivostí jako on. Na Kellerovi kromě jeho pronikavého intelektu, pokorné a smělé zbožnosti a skvělému spisovatelskému řemeslu oceňuji také jeho ekumeničnost. Vím, do jakého křídla církve se řadí, a přesto této škatulce uniká, protože ji přesahuje podobně jako velký anglikánský teolog N.T. Wright, na jehož práci v této své nové knize v mnohém navazuje, a výborně ji doplňuje. Tahle kniha nastartuje diskusi, vysvětlí pojmy a okolnosti a zasadí význam teologie vzkříšení do praktického osobního kontextu – to vše v čtivém a strhujícím formátu.
Doufám, že tyto knihy budou pro vás inspirací, co byste si třeba mohli přihodit na svůj seznam literatury. Těším se na knihy, které přečtu v tomto roce. Jaká byla vaše kniha roku, kterou jste v roce 2021 přečetli?
* Poznámka:
Podotýkám, že je to seznam knih, které jsem četl já, není to tedy reprezentativní vzorek knih vydaných v tomto roce. V přehledu také chybí Bible, kterou čtu průběžně celý život a je tak v kategorii sama o sobě. Na závěr pro zajímavost přehled medailistů z minulých ročníků.
2020
1. Michal Kubal a Vojtěch Gibiš: Pandemie (Kniha Zlín)
2. Rob Bell: Láska vítězí (Biblion)
3. N. T. Wright a Michael F. Bird: The New Testament in Its World (Zondervan)
2019
1. Andy Stanley: Irresistible (Zondervan)
2. N.T. Wright: Podstata křesťanství (Biblion)
3. Pete Enns a Jared Byas: Genesis for Normal People (B4NP)
2018
1. Pavel Kosatík: Jiný TGM (Paseka)
2. Gideon Hausner: Spravedlnost v Jeruzalémě (Paseka)
3. Clark H. Pinnock: Most Moved Mover (Barker)
2017
1. Brian Zahnd: Sinners in the Hands of a Loving God (Waterbrook)
2. N. T. Wright: Jednoduše Ježíš (Návrat domů)
3. Rob Bell: What is the Bible? (HarperOne)
2016
1. N. T. Wright: The Day Revolution Began (HarperOne)
2. Brent Schlender: Steve Jobs: Zrození vizionáře (Grada)
3. Timothy Snyder: Černá zem (Prostor)
2015
1. Keith Lowe: Zdivočelý kontinent (Paseka)
2. Adam Hamilton: Making Sense Out of Bible (HarperOne)
3. Pavel Kosatík: Emil Běžec 00:100 (Prostor)
2014
1. N.T. Wright: Surprised by Scripture (HarperCollins)
2. Gregory Boyd: Is God to Blame? (IVP)
3. Philip Yancey: The Vanishing Grace (Zondervan)
2013
1. Rodney Stark: The Triumph of Christianity (HarperOne)
2. Larry Osborne: Innovation's Dirty Little Secret (Zondervan)
3. Ken Segall: Šíleně jednoduché (Cpress)
2012
1. Andy Stanley: Deep and Wide (Zondervan)
2. Patrick Lencioni: The Advantage (Jossey-Bass)
3. Tim Keller: Králův kříž (Biblion)
2011
1. Henry Cloud: Neccessary Endings (Harper Business)
2. Andy Stanley: Enemies of the Heart (Multnomah)
3. John Eldredge: Beautiful Outlaw (FaithWords)
2010
1. Larry Osborne: The Sticky Teams (Zondervan)
2. George W. Bush: Decision Points (Century)
3. Andre Agassi: Open (Kopf)
2009
1. Andy Stanley: The Principle of the Path (Thomas Nelson)
2. Geoff Surratt: 10 Stupid Things that Keep Church from Growing (Zondervan)
3. Christopher Witt: Real Leader Don't Do Powerpoint (Crown)
2008
1. Jim Kouzes & Barry Posner: The Leadership Challenge (Jossey-Bass)
2. Craig Groeschel: It (Zondervan)
3. Bill Hybels: Just Walk Across the Room (Zondervan)
2007
1. C. Peter Wagner: Your Spiritual Gifts Can Help Your Church Grow (Regal)
2. Michael Duduit: Preaching with Power (Baker)
3. Elmer Towns, Bird, Stetzer: 11 Innovations in Today´s Church (Regal)
2006
1. Andy Stanley: Communication for a Change (Multnomah)
2. Craig Groeschel: The Confessions of a Pastor (Multnomah)
3. Larry Crabb: Rozbité sny (Návrat domů)
2005
1. Andy Stanley: The Best Question Ever (Multnomah)
2. Mishka Assayas: Bono: in conversation (Riverhead)
3. John C. Maxwell: Winning with People (Thomas Nelson)
2004
1. Bill Hybels: The Courageous Leadership (Zondervan)
2. Andy Stanley: Seven Practices of Effective Ministry (Multnomah)
3. C. Peter Wagner: Churchquake (Regal)
2003
1. Rick Warren: The Purpose Driven Life (Zondervan)
2. George Barna: Grow Your Church from the Outside In (Regal)
3. Bill Hybels: Courageous Leadership (Zondervan)
2002
1. George Barna: User Friendly Churches (Regal)
2. Ted Haggard: The Life Giving Church (Regal)
3. Ralph Moore: Starting a New Church (Regal)
2001
1. George Barna: The Habbits of Highly Effective Churches (Regal)
2. C. Peter Wagner: Acts of the Holy Spirit (Regal)
3. Philip Yancey: Nekončící milost (Návrat domů)
2000
1. John C. Maxwell: 21 Irrefutable Laws of Leadership (Thomas Nelson)
2. C. Peter Wagner: Churchquake (Regal)
3. Larry Crabb: Uvnitř (Návrat domů)
1999
1. C. Peter Wagner: Leading Your Church to Growth (Regal)
2. Bill Hybels: Honest to God (Zondervan)
3. Jaro Křivohlavý: Sdílení naděje (Návrat domů)
1) Jak z dobré firmy udělat skvělou, Jim Collins
OdpovědětVymazatNestihl jsem dočíst, ale už mi zbývá pár stránek, tak uvádím, jakoby se už stalo:
2) Strategie modrého oceánu, W. Chan Kim, Reneé Mauborgne
3) Evangelikálové, R. E. Olson (tam jsem na konci narazil na Pinnocka, jehož knihy Most Moved Mover a Flame of Love bych si moc rád v budoucnu přečetl). Díky, tu knihu si mi totiž dal před několika lety ty sám.
4) Winning the war in your mind, C. Groeschel (tu by měl povinně číst každý křesťan)
Skvělý výběr, děkuji.
Vymazat